niedziela, 3 lipca 2016



Będzie Unia Wyszehradzka?! “Nowa Wspólnota pod przewodnictwem Polski"



Powstanie Unia Europejska 2.0? Niewykluczone! Całkiem poważnie rozmawiają o tym kraje Grupy Wyszehradzkiej, do której należą: Polska, Węgry, Republika Czeska i Słowacja. Przywódcom tych państw nie podoba się zbyt duża ingerencja szczebla centralnego Unii Europejskiej w wewnętrzne sprawy państw członkowskich.
Coraz więcej krajów UE skarży się również na naruszanie przez Brukselę suwerenności poszczególnych państw. I tak Wielka Brytania opuściła szeregi Unii Europejskiej, a narody Grupy Wyszehradzkiej marzą o stworzeniu własnej Wspólnoty.
O “wyzwoleniu się” z UE od dawna głośno krzyczy polska prawica, “CZExit” próbują promować także czescy konserwatyści (mówił o tym m.in. eurodeputowany Petr Mach). Przez Słowację i Węgry również przeszły fale protestów, m.in. w obronie suwerenności przed zalewem islamskim, co spotęgowało w tych krajach nastroje antyunijne.
Grupa Wyszehradzka ma w niedługim czasie przedstawić stanowisko w sprawie przyszłości UE. Kraje GW planują powołanie Unii Europejskiej 2.0. Plan V4 zakłada, że rola instytucji centralnych zostałaby znacznie ograniczona – podaje brytyjski “The Times”.
Brytyjski dziennik przytacza słowa polskiego ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, który stwierdził, że “Komisja Europejska nie powinna mieć aż tak dużych uprawnień, ponieważ komisarze nie pochodzą z wyborów powszechnych”, czyli najprościej mówiąc – nie są wybierani przez społeczeństwo.
“Polski rząd stoi na stanowisku, że większe prawo głosu powinna uzyskać Rada Europejska, ponieważ zasiadają w niej szefowie rządów oraz głowy państw, którzy zostali wybrani przez obywateli” – napisano w “The Times”.
Dziennikarze zwracają uwagę na to, że również państwa tzw. starej UE nie są jednomyślne co do przyszłości UE. Niemcy oraz Holandia patrzą podejrzliwie na to, że Francja oraz Włochy próbują wykorzystać Brexit do własnych celów politycznych, jakimi jest m.in. integracja państw należących do strefy euro. Zdaniem rządu w Berlinie tego typu działania mogą osłabić UE oraz doprowadzić do podziałów.
Brytyjscy eksperci dodają, że nowej Unii tworzonej przez państwa Grupy Wyszehradzkiej może przewodzić Polska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz