sobota, 24 czerwca 2017


Triumf ministra Zbigniewa Ziobry! Ta decyzja Trybunału w Strasburgu nie spodoba się wielu prokuratorom – chodzi o zdegradowanych śledczych.

Triumf ministra Zbigniewa Ziobry! Ta decyzja Trybunału w Strasburgu nie spodoba się wielu prokuratorom – chodzi o zdegradowanych śledczych. 


Dowodzili, że reforma Zbigniewa Ziobry jest pozorna i ma cele wyłącznie polityczno - personalne. Zarzuty te przedstawili w skardze przesłanej do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu i... zawiedli się. Trybunał uznał, że racja leży po stronie ministra sprawiedliwości.

Jesienią pisaliśmy o skargach, jakie 50 prokuratorów złożyło w Trybunale w Strasburgu. To doświadczeni śledczy m.in. z Prokuratury Generalnej czy Prokuratur Apelacyjnych. Wszyscy oni, wraz ze zmianami, jakie wprowadził Zbigniew Ziobro, zostali zdegradowani. Niektórzy "polecieli" o jeden szczebel w dół, inni o dwa, a nawet i trzy. Po tych decyzjach dowodzili, że były one sprzeczne z "wytycznymi Rady Europy z Karty Rzymskiej i zaleceniami Unii Europejskiej dotyczącymi roli prokuratury w wymiarze sprawiedliwości".


Odwołania nie były bowiem w żaden sposób uzasadnione. Do tego prokuratorom odebrano prawo ich zaskarżenia. Jednak Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu nie podzielił ich zdania. Skargi zdegradowanych prokuratorów zostały odrzucone. Ci jednak nie zamierzają składać broni. 
KRZYSZTOF PARCHIMOWICZ
prokurator, prezes stowarzyszenia Lex Super Omnia
Przyjmujemy tę decyzję z pokorą, choć jesteśmy zawiedzeni, że trybunał nie dopuścił do fazy sporu z rządem. Na pewno nie poddamy się, będziemy jeszcze analizować orzeczenie ETPC i wykorzystamy każdą drogę, aby zakwestionować wadliwe przepisy. 
cytat za prawo.gazetaprawna.pl
Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex super omnia" (łac. prawo ponad wszystkim) powstało niedawno – w maju odbył się jego pierwszy zjazd. Działalność zaczęło od przyjęcia miażdżącej dla Zbigniewa Ziobry uchwały o negatywnych skutkach upolitycznienia prokuratury. Jednak w tej batalii z szefem resortu sprawiedliwości, po decyzji Trybunału w Strasburgu, to minister Ziobro w tej chwili jest górą. 
 źródło: "Gazeta Prawna"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz