sobota, 22 lutego 2014

Janukowycz uciekł, na Majdanie protest trwa - NASZA RELACJA

Dodano: 22.02.2014 [08:04]
Janukowycz uciekł, na Majdanie protest trwa - NASZA RELACJA - niezalezna.pl
foto: president.gov.ua
W wywiadzie telewizyjnym prezydent Wiktor Janukowycz powiedział, że nie poda się dobrowolnie do dymisji. Kilkadziesiąt minut po tym wystąpieniu Rada Najwyższa Ukrainy przegłosowała odsunięcie go od władzy. Wcześniej dowódcy armii zapewnili, że nie zaangażują się w konflikt.

21.01
- Mamy dziś do wykonania kilka bardzo ważnych zadań. Nie macie prawa odchodzić z Majdanu do czasu, kiedy to wszystko się nie zakończy. Jesteście gwarancją i siłą, która nie da nikomu się wycofać! - przemawiała Tymoszenko. - Janukowycza i całą tę jego bandę, która zebrała się wokół niego, należy przyprowadzić na Majdan! - nawoływała.

20.39
Julia Tymoszenko pojawiła się na Majdanie. Przemawiała siedząc na wózku inwalidzkim, wyraźnie wzruszona, kilka razy nie była w stanie powstrzymać łez.
- Zakończyła się epoka dyktatura, kryminału, klanów i bezprawia. Zaczęło się epoka wolnych ludzi, wolnej Ukrainy - powiedział była premier, która dzisiaj opuściła więzienie dzięki specjalnej uchwale Rady Najwyższej Ukrainy.

- Jesteście bohaterami - zwróciła się do ludzi zgromadzonych na Majdanie.


20.10
Ukraiński portal Hvyla.org podał, że zdymisjonowany p.o. ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Witalij Zacharczenko przybył na Białoruś, ta zaś zażądała od niego opuszczenia swego terytorium. Ukryć się tam próbuje również Serhij Kurczenko, zarządzający aktywami rodziny Wiktora Janukowycza.

Hvyla pisze, że Zacharczenko wjechał na terytorium Białorusi samochodem w piątek wieczorem, zaś późnym wieczorem zwykłym rejsem pasażerskim przyleciał Kurczenko. Według wspomnianych źródeł obaj spotkali się jeszcze tego samego dnia w Mińsku, a w sobotę rano przeprowadzili z nimi rozmowę pracownicy białoruskiego KGB i poprosili ich o opuszczenie kraju, w przeciwnym razie grożąc zatrzymaniem.

19.53
Ukraina stanie się niebawem członkiem Unii Europejskiej - oświadczyła była premier Ukrainy Julia Tymoszenko. Kilka godzin wcześniej, zgodnie z decyzją parlamentu, została ona zwolniona z więzienia."Jestem przekonana, że Ukraina w najbliższym czasie stanie się członkiem Unii Europejskiej i dzięki temu wszystko się zmieni" - powiedziała Tymoszenko.

19.39
Winni śmierci cywilów zostaną ukarani – oświadczyła uwolniona w sobotę z więzienia była premier Ukrainy Julia Tymoszenko po wylądowaniu w Kijowie.
- Nie będziemy godni pamięci ludzi, którzy zginęli i którzy otworzyli nam szlak (do zwycięstwa) jeśli nie ukarzemy co do jednego tych, którzy pozbawił ich życia, kto bił studentów, kto bił naszych natchnionych duchem ludzi – oświadczyła.

19.05
Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii William Hague powiedział, że będzie się konsultował z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, by uruchomić pomoc finansową dla Ukrainy. Hague pochwalił w oficjalnym komunikacie "wielkie postępy”, jakie poczyniła Ukraina i oznajmił, że Londyn jest gotów "popierać nowy rząd" tego kraju oraz uruchomić pomoc finansową MFW.

18.50
Kwiaty przed ukraińską ambasadą w Moskwie.18.23
Majdan żegna Bohaterów, którzy zginęli walcząc o Ukrainę. Odczytano nazwiska wszystkich ofiar. Chór Uniwersytetu Tarasa Szewczenki zaśpiewał Requiem, a tłum tysięcy ludzi odpowiedział "Bohaterowie nie umierają".


@EuromaidanPR

18.15
Wiktor Janukowycz usiłował uciec samolotem do Rosji - twierdzi nowy szef parlamentu Ołeksandr Turczynow, cytowany przez Interfax-Ukraina. "Próbował wejść do samolotu lecącego do Rosji, ale powstrzymali go funkcjonariusze straży granicznej" - powiedział.

17.58
Rada Najwyższa Ukrainy mianowała pełnomocników ds. kontroli działalności Służby Bezpieczeństwa, resortu obrony oraz prokuratury generalnej; bez zgody prezydenta ukraiński parlament nie może obsadzić tych urzędów.

Deputowany partii UDAR Walentyn Naliwajczenko został mianowany przez Radę Najwyższą jej pełnomocnikiem ds. działalności Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Pełnomocnikiem ds. kontroli działalności resortu obrony został były szef sztabu generalnego sił zbrojnych gen. Wołodymyr Zamana. Poseł partii Swoboda Ołeh Mochnicki został mianowany pełnomocnikiem Rady Najwyższej ds. kontroli działalności prokuratury generalnej - podała agencja ITAR- TASS.

17.27
Po opuszczeniu więzienia Julia Tymoszenko zadeklarowała, że będzie chciała wziąć udział w przewidziany 25 maja wyborach prezydenckich. Była premier ma jeszcze dzisiaj pojawić się na Majdanie.

17.23
Pojawiła się niepokojąca informacja, że na Majdanie padły strzały. Wiadomość szybko jednak zdementowano. "Jest spokojnie" - napisano na @Euromaidan.PR

17.00
Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy podejmie ponownie pracę w niedzielę rano o godz. 9 czasu polskiego - poinformował nowy szef Rady, poseł opozycyjnej Batkiwszczyny Ołeksandr Turczynow.

16.50
Tym razem już oficjalnie potwierdzono - Julia Tymoszenko wyszła na wolność. Po trzech latach.

16.31
Parlament uznał, że dotychczasowy szef państwa „samowolnie usunął się od wypełniania obowiązków”.

16.24
Sytuacja na Ukrainie jest bardzo poważna, ale internauci próbują znaleźć jakieś pozytywne akcenty.16.19
Za odsunięciem Janukowycza głosowało 328 deputowanych. Po głosowaniu parlamentarzyści odśpiewali hymn narodowy.

16.15
Parlament Ukrainy odsunął od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza. 25 maja odbędą się przedterminowe wybory prezydenckie.

15.48
Ukraińskie siły zbrojne nie zaangażują się w konflikt polityczny - głosi wydane oświadczenie armii.
Dowództwo sił zbrojnych opublikowało oświadczenie na stronach internetowych ministerstwa obrony. Komunikat głosi: "Siły zbrojne Ukrainy są wierne swym konstytucyjnym zobowiązaniom i nie mogą zostać wciągnięte w wewnętrzny konflikt polityczny".

15.44
Janukowycz czuje się... skrzywdzonym! Uważa, że ludzie, którzy opuszczają jego Partię Regionów, są do tego zmuszani.
- Są ludzie, którzy nie wytrzymali, obawiają się o swoje rodziny, ale są także zdrajcy - oświadczył
Twierdzi też, jakoby były przewodniczący parlamentu Wołodymyr Rybak został pobity, a jego samochód ostrzelany.
- Przyjechał do mnie. Po drodze strzelali. On prosił, żebym go zabrał. Zabrałem go i wysłałem do Doniecka na leczenie - powiedział Janukowycz w wywiadzie telewizyjnym.

15.38
Ukraińcy czekają na wypuszczenie Tymoszenko.15.25
Wydarzenia, które zobaczył nasz kraj i cały świat są przykładem przewrotu państwowego - powiedział Janukowycz.

15.20
Wiktor Janukowycz w wywiadzie telewizyjnym powiedział: "nie podam się do dymisji". Szef państwa ocenił, że decyzje podejmowane przez parlament są niezgodne z prawem.

15.11
P.o. ministra obrony Ukrainy Pawło Łebediew poleciał na Krym, nie przekazując nikomu uprawnień szefa resortu - podaje na stronie internetowej ukraiński tygodnik "Dzerkało Tyżnia", powołując się na własne źródła. Według tygodnika zastępca Łebediewa, Wołodymyr Możarowski niszczy wszystkie dokumenty związane z przemieszczaniem wojsk w trakcie obecnego konfliktu na Ukrainie.

15.00
Syn Wiktora Janukowycza, Aleksandr uciekł z Ukrainy.

14.30
Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zadeklarował, że ustąpi z urzędu - poinformował deputowany ukraińskiej opozycji Mykoła Katerynczuk. Z jego wypowiedzi wynika, że Janukowycz miał złożyć taką obietnicę w rozmowie z jednym z przywódców opozycji Arsenijem Jaceniukiem."Prezydent powiedział, że podpisze podanie o dymisję. Teraz czekamy na pisemne potwierdzenie tego faktu" - oświadczył Katerynczuk.

14.16
Pojawiła się kolejna niepotwierdzona informacja - tym razem, że Janukowycz chce ogłosić swoją dymisję w parlamencie. Ponieważ obecnie przebywa w Doniecku, czyli raczej nie stanie się to dzisiaj.

13.54
W budce strażniczej na terenie prywatnej rezydencji Wiktora Janukowycza znaleziono liczne zdjęcia Tatiany Czornowił. Znana dziennikarka i aktywistka Majdanu została brutalnie pobita w wigilijny wieczór. Teraz jest dowód, że była inwigilowana przez ochroniarzy prezydenta Ukrainy. (CZYTAJ WIĘCEJ)

13.46
Ponownie pojawiła się plotka, o której pisaliśmy już wczoraj. Aktywiści twierdzą, że Janukowycz podał się do dymisji. Jego doradczyni Hanna Herman zaprzecza.

13.30 
Julia Tymoszenko jest już na wolności - podała GromadskeTV, ale agencja AP uzupełniła depeszę, że jej wyjście jest oczekiwane w każdej chwili, ale jeszcze jest w więziennym szpitalu.

13.05
Obecna w parlamencie córka Julii Tymoszenko, Jewhenija, słysząc o tej decyzji, rozpłakała się.Przed głosowaniem nowy przewodniczący parlamentu Ołeksandr Turczynow oświadczył, że życieznajdującej się pod strażą Tymoszenko jest zagrożone.

Po uchwaleniu rezolucji członkowie partii Tymoszenko Batkiwszczyna wzięli pod ochronę szpital kolejowy w Charkowie, gdzie znajduje się była premier - podała agencja Interfax-Ukraina.

12.56
Parlament Ukrainy zwolnił Wiktora Pszonkę ze stanowiska prokuratora generalnego. Mimo wezwań do stawienia się przed deputowanymi, Pszonka nie przybył tego dnia do Rady Najwyższej, by wyjaśnić swe działania podczas trwającego od listopada kryzysu.

12:42
Z ostatniej chwili. Ukraiński parlament przegłosował uwolnienie Tymoszenko. 322 głosy "za".

12.35
Parlament Ukrainy przyjął rezolucję o uwolnieniu z więzienia Julii Tymoszenko. 12.26
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła dzisiaj przysięgę służenia narodowi ukraińskiemu. Oświadczenie w tej sprawie opublikowano na stronie internetowej resortu.
"Pracownicy SBU pozostają wierni przysiędze, przestrzegają norm prawa i regulaminu wojskowego oraz wypełniają nałożone na nich przez prawo obowiązki służbowe" - czytamy w komunikacie.

11.50
Deputowany opozycyjnej ukraińskiej partii Batkiwszczyna, były szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, został wybrany na nowego przewodniczącego Rady Najwyższej (parlamentu). Jego kandydaturę poparło w głosowaniu 288 posłów w 450-osobowej Izbie.

11.30
Młodzi Polacy: "Jesteśmy z Tobą Ukraino!" Zobacz wideo.11.10
Dziś rusza transport leków dla Ukrainy zbieranych przez poseł Małgorzatę Gosiewską i "Gazetę Polską".11.00
Medykamenty, które już dotarły do Kijowa.10.39
Kijowski majdan.10.32
Lider opozycji Jaceniuk poinformował, że prezydent Janukowycz nie podpisał przyjętych wczoraj uchwał i jest to powód do natychmiastowej dymisji. Z kolei Witalij Kliczko uważa, ze wybory prezydenckie powinny się odbyć do 25 maja.

10.25
Wojciech Mucha, dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie” prosto z Kijowa. Zobacz film!10.21
Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz przebywa na Ukrainie - powiedziało informator Reutera z sił bezpieczeństwa. Źródło to nie potwierdziło, czy Janukowycz jest w Kijowie.
Pojawiają się sprzeczne informacje dotyczące tego, czy Janukowycz przybył do Charkowa na wschodzie Ukrainy.

10.12
Kilku dalszych deputowanych ukraińskiego parlamentu opuściło frakcję rządzącej Partii Regionów - podała agencja Interfax-Ukraina. Według niej informacje o odejściu deputowanych z frakcji podaje wiceprzewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Koszułyński.
Jak przypomina agencja, we frakcji Partii Regionów było 205 deputowanych. W piątek frakcję opuściło 28 deputowanych. Rano w sobotę prowadzący obrady odczytał deklaracje 14 deputowanych o odejściu z frakcji Partii Regionów.

10.10
Antyrządowi demonstranci twierdzą, że przejęli budynek administracji prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w centrum Kijowa - poinformowała agencja Reutera.
Wcześniej ukraińska stacja telewizyjna "5.Kanał" podała, że ochrona wpuściła ludzi na terytorium Meżyhiria, prywatnej rezydencji prezydenta, która była dotychczas jednym z najlepiej strzeżonych obiektów w kraju

9.48
Szef parlamentu Ukrainy Wołodymyr Rybak podał się do dymisji. Decyzję wyjaśnił chorobą. W sobotę rano w Kijowie rozpoczęło się posiedzenie Rady Najwyższej, której posłowie mogą przyjąć uchwałę wzywającą do ustąpienia prezydenta Wiktora Janukowycza.

9.42
TV: Ochrona wpuściła ludzi na terytorium prywatnej rezydencji prezydenta Janukowycza

9.41
Wiceprzewodniczący ukraińskiego parlamentu Ihor Kałetnyk złożył podanie o dymisję - poinformował inny wiceprzewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Koszułynski. O przyczynach dymisji nie poinformowano. Kałetnyk należy do Komunistycznej Partii Ukrainy, dotychczasowego sojusznika rządzącej Partii Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza

9.30
Internauci stworzyli mapę obalonych pomników Lenina. Powstał również film. (ZOBACZ!)
8.59
Jeden z liderów opozycji Witalij Kliczko domaga się przyjęcia przez ukraiński parlament rezolucji wzywającej Wiktora Janukowycza do natychmiastowej dymisji. Prezydent Ukrainy, któremu protestujący postawili ultimatum - ustąpienie dzisiaj rano - przebywa w Charkowie.

8.30
Węgrzy wspierają majdan. Tym razem życzą szybkiego powrotu do zdrowia sanitariuszce Olesji Żukowskiej, która została postrzelona. Przeszła operacje, czuje się coraz lepiej.8.00
Ukraińcy demonstrujący na Majdanie domagają się odejścia prezydenta, ale również wskazania tych co strzelali. Na portalach społecznościowych można znaleźć wiele zdjęć ludzi z bronią. Nie tylko milicjantów.

Na zdjęciu (z lewej strony) widać mężczyznę z pistoletem (rewolwerem?), a obok stoją berkutowcy. 
7.30
Potwierdziły się informacje z wczorajszego wieczora. Janukowycz uciekł z Kijowa. Prywatnym samolotem poleciał do Charkowa, gdzie dzisiaj ma odbyć się zjazd deputowanych (radnych) wszystkich szczebli z południowo-wschodnich regionów kraju. Zjazd przygotował tzw. Ukraiński Front, powołany w odpowiedzi na protesty antyrządowe w Kijowie.

Z Janukowyczem polecieli: przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) Wołodymyr Rybak, szef administracji prezydenckiej Andriej Klujew oraz biznesmen i deputowany do parlamentu Wadym Nowinski, który należy do najbliższego kręgu osób związanych z Janukowyczem.

ZOBACZ RELACJĘ NA ŻYWO

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz