poniedziałek, 24 lutego 2014

Wydano list gończy za Janukowyczem-dyktator po prostu uciekł!

W Kijowie spokój, ale i nerwowe oczekiwanie. Gdzie jest Janukowycz? 

Dodano: 24.02.2014 [07:01]
W Kijowie spokój, ale i nerwowe oczekiwanie. Gdzie jest Janukowycz? NASZA RELACJA - niezalezna.pl
foto: Mstyslav Chernov/Unframe/unframe.com; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en
Z dokumentów ukraińskiego MSW wynika, że grupę snajperów zabijających ludzi na ulicy Instytuckiej w Kijowie nadzorował były wiceszef rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.  Nadal nie wiadomo, gdzie ukrywa się Wiktor Janukowycz, choć wysłano za nim list gończy. Polityk prawdopodobnie znalazł schronienie w rosyjskiej bazie wojennej w Sewastopolu. 

17:11
Przypominamy: Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy mianowała nowych szefów Służby Bezpieczeństwa (SBU) oraz prokuratury generalnej. Stanowiska te zajęli odpowiednio Wałentyn Naływajczenko i Jurij Machnycki.

16:55

Sejmik woj. podkarpackiego przyjął w poniedziałek stanowisko dotyczące sytuacji na Ukrainie. W przyjętym przez aklamację dokumencie radni łączą się w bólu z Ukraińcami i deklarują m.in. gotowość przyjęcia w szpitalach regionu osób rannych w zamieszkach. W przyjętym stanowisku radni napisali, że współpraca z regionami Ukrainy sąsiadującymi z Podkarpaciem była zawsze priorytetem dla samorządu województwa.

16:54
Z dokumentów ukraińskiego MSW wynika, że grupę snajperów zabijających ludzi na ulicy Instytuckiej w Kijowie nadzorował były wiceszef rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

16:50

Natalija Korolewska została pozbawiona stanowiska ministra polityki społecznej.

16:47
Parlament w Kijowie zatwierdził na stanowisku nowego prezesa Narodowego Banku Ukrainy (NBU) Stepana Kubiwa, deputowanego partii Batkiwszczyna, jednego z komendantów Majdanu i byłego prezesa zarządu należącego do grupy PKO BP ukraińskiego Kredobanku. Kubiw zastąpił w NBU dotychczasowego szefa tej instytucji Ihora Sorkina, który podał się dziś do dymisji.

16:46
Wałentyn Naływajczenko został nowym szefem Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Naływajczenko kierował SBU za prezydentury Wiktora Juszczenko.16:42
Według nieoficjalnych informacji Janukowycz przebywa w rosyjskiej bazie wojennej w Sewastopolu.

Tymczasem w Kijowie Rada Najwyższa Ukrainy zawiesiła w obowiązkach pięcioro mianowanych przez siebie sędziów Trybunału Konstytucyjnego, twierdząc, iż sprzeniewierzyli się oni złożonej przysiędze. Podjęta znaczną większością głosów uchwała w tej sprawie wzywa ponadto prokuraturę generalną do wszczęcia postępowania karnego przeciwko zawieszonym sędziom.
Mamy też informację z Nowego Jorku: na Ukrainę przybył Robert Serry, specjalny wysłannik sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna. Serry spotkał się już z przewodniczącym parlamentu i p.o. prezydenta Ołeksandrem Turczynowem - poinformowały Narody Zjednoczone. Ban Ki Mun wezwał Ukraińców do pokojowego rozwiązywania problemów, do dialogu i współpracy nad długofalowym rozwiązaniem kompromisowym dla ich kraju.

16:35
Po zakończeniu olimpiady w Soczi Rosjanie uzmysłowili chyba sobie, jak wielką porażkę ponieśli na Ukrainie. I chyba dlatego rosyjski MSZ pracuje dziś ze zdwojoną aktywnością. W czwartym już chyba dziś oświadczeniu MSZ Rosji skrytykował Zachód za to, że porozumienie z 21 lutego nie jest realizowane, mimo że świadkami jego podpisania byli ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Polski i Francji, a USA, Unia Europejska i inni witali dokument z zadowoleniem. Moskwa wyraziła zdziwienie, że"szereg polityków europejskich już poparł oświadczenie o przeprowadzeniu wyborów prezydenckich na Ukrainie w maju, chociaż w porozumieniu z 21 lutego zakładano, że wybory powinny się odbyć dopiero po zakończeniu reformy konstytucji" - pisze rosyjski MSZ.

16:34
Kolejne ciekawe wnętrze: biuro gubernatora obwodu charkowskiego. Urzędnik - wierny do końca Janukowyczowi - uciekł już dwa dni temu.16:31

Ukraiński parlament polecił straży granicznej zatrzymanie osób podejrzanych w prowadzonym przez prokuraturę śledztwie o masowe zabójstwo cywilów, gdyby podjęli próbę ucieczki z kraju. "Ci obywatele nie mogą opuścić terytorium Ukrainy" - oświadczył przewodniczący parlamentu i p.o. prezydenta Ołeksandr Turczynow.

16:26
Ulubione filmy Janukowycza, m.in. "Mur", "Towarzysz Stalin" i "Złodzieje skarbów"...16:23
Fotografia z rezydencji Janukowycza. Na ścianie kolekcja naboi:

16:18

Pięćdziesiąt osób jest podejrzanych w prowadzonym przez prokuraturę śledztwie o masowe zabójstwo cywilów; listę otwiera Wiktor Janukowycz - oświadczył pełnomocnik parlamentu Ukrainy ds. kontroli działalności prokuratury Jurij Machnycki.

16:14
TVP Info: Polskie szpitale leczą 36 Ukraińców z Majdanu.

16:13
Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego Elmar Brok: "Unia Europejska jest gotowa dać Ukrainie 20 miliardów euro".

16:04

Moskwa zaapelowała też do wszystkich mających związek z kryzysem na Ukrainie, aby okazali maksimum odpowiedzialności i nie dopuścili do pogorszenia się sytuacji na Ukrainie. "Jesteśmy zmuszeni zauważyć, że w stanowisku niektórych naszych zachodnich partnerów widać nie troskę o losy Ukrainy, lecz jednostronne geopolityczne rachuby" - podkreślono w oświadczeniu rosyjskiego MSZ.
Tymczasem nawet rosyjska prasa zauważa, że sytuacja na Ukrainie to klęska Władimira Putina. "Moskwa prawdopodobnie ma świadomość, że porażka Wiktora Janukowycza na Ukrainie to w dużej mierze skutek jej błędów" - uważa dziennik "Wiedomosti". "Problem polega na tym, jakie wnioski wyciągną Kreml i społeczeństwo rosyjskie" - zaznacza. W obecnym konflikcie na Ukrainie "Rosja otwarcie poparła jedną ze stron, nie nawiązawszy kontaktów z jej oponentami", a dzięki radom z Moskwy "stronnicy Wiktora Janukowycza próbowali twardo zdusić rywali" - pisze opiniotwórcza gazeta.

16:02
Na Ukrainie wzięto kurs na podporządkowanie sobie niezadowolonych w niektórych regionach metodami dyktatorskimi, a czasem także terrorystycznymi - głosi oświadczenie ministerstwa spraw zagranicznych Rosji. "Rozbrzmiewają wezwania do choćby niepełnego zakazu języka rosyjskiego, lustracji, likwidacji partii i organizacji, zniesienia ograniczeń w propagowaniu ideologii neonazistowskiej. Wzięto kurs na to, by dyktatorskimi, a czasem także terrorystycznymi metodami podporządkować sobie niezadowolonych w różnych regionach Ukrainy" - oświadczył rosyjski MSZ.

15:10
Wprowadzenie elastycznego kursy wymiany waluty, konsolidacja fiskalna, podwyższenie taryf energetycznych oraz wdrażanie reform strukturalnych, by poprawić warunki do prowadzenia biznesu - to rekomendacje MFW dla Ukrainy, których tamtejsze władze nie wypełniały. Eksperci Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) od dawna zachęcają Kijów do reform. Brak chęci do ich przeprowadzenia był bezpośrednią przyczyną wstrzymania kolejnej pożyczki dla Ukrainy. Teraz, gdy opozycja przejęła władzę, możliwy będzie powrót do rozmów na ten temat. MFW wprawdzie nie zabierał głosu po przełomie, do jakiego doszło w Kijowie, ale lista jego żądań znana jest od dawna.

14:58
Niemcy i Hiszpania zaapelowały do Rosji o współpracę z Unią Europejską przy rozwiązywaniu obecnego kryzysu politycznego na Ukrainie. "UE i Rosja muszą chwilowo przestać zwracać uwagę na to, czy Ukraina orientuje się na Zachód, czy na Wschód" - powiedział minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier po spotkaniu z szefem hiszpańskiej dyplomacji Jose Manuelem Garcią-Margallo w Madrycie.

14:54
Trwa zbieranie pieniędzy na rzecz Ukrainy. Za część zebranych środków organizacje prowadzące zbiórki zakupiły już leki i specjalistyczny sprzęt. Rozważana jest też m.in. pomoc dla rodzin ofiar zamieszek w Kijowie. bPieniądze na rzecz Ukrainy zbiera wiele organizacji w całej Polsce. Wśród nich jest m.in. Fundacja Otwarty Dialog i Fundacja Edukacja dla Demokracji, a także Caritas Polska i PCK.

14:53
Czterech rannych Ukraińców skorzystało przez weekend z pomocy lekarza dyżurującego w namiocie medycznym ustawionym na przejściu granicznym z Ukrainą w Medyce – poinformowała wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska. Namiot medyczny powstał w oparciu o doświadczenia przy organizacji Euro 2012, gdzie takie rozwiązanie się sprawdziło. „W skład takiego modułu wchodzi grupa ratownicza Polskiego Czerwonego Krzyża, karetka, lekarz oraz ratownik medyczny. W razie potrzeby skład może być poszerzony o psychologa, tłumacza i pojazd sanitarny” - mówiła Chomycz-Śmigielska.

14.29
Prywatny Lew Janukowycza.


(Fot. facebook/Euromaidan)

14.20
Janukowycz jest zapalonym znawcą broni. W jednej z sal … zbierał pociski.


(Fot. facebook/Euromaidan)

14.01
Wiktor Janukowycz i jego ochroniarze musieli uciekać w pospiechu. Zdjęcie z prywatnej rezydencji byłego prezydenta Ukrainy.


(Fot. facebook/Euromaidan)

13.38
Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew nie próbuje nawet ukrywać, że zwycięstwo Majdanu jest Moskwie nie na rękę. - Uznanie przez niektóre państwa nowych władz na Ukrainie jest "aberracją", legitymacja wielu organów władzy na Ukrainie budzi wielkie wątpliwości - oznajmił. I grozi mówiąc, że odwołanie na konsultacje do Moskwy ambasadora Rosji w Kijowie oznacza, iż dla władz rosyjskich wydarzenia na Ukrainie są niezrozumiałe. - Oznacza, że niejasne jest dla nas to, co dzieje się w kraju, i że istnieje zagrożenie dla naszych interesów, życia i zdrowia naszych obywateli - stwierdził Miedwiediew.

13.13
Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy oświadczyła w poniedziałek, że kampania przed zaplanowanymi na 25 maja wyborami prezydenckimi startuje automatycznie 25 lutego i nie ma potrzeby ogłaszania jej początku.
"Kampania wyborcza rozpoczyna się automatycznie zgodnie z decyzją Rady Najwyższej (parlamentu) o wyznaczeniu przedterminowych wyborów prezydenckich na 25 maja. CKW nie będzie w związku z tym ogłaszać początku kampanii wyborczej" – poinformowały służby prasowe komisji.

12.20
Na wjeździe do Sewastopola pojawiły się pojazdy opancerzone BTR wystawione przez Flotę Czarnomorską Rosji – podaje tvp.info.

– Trzeba spokojnie uporządkować sytuację zabezpieczając zarówno integralność terytorialną kraju, jak i pokój w całym ukraińskim państwie – powiedział były minister Jurij Łucenko.

Na Zatoce Sewastopolskiej na Półwyspie Krymskim mieści się wielki port wojenny. Baza rosyjskiej Floty Czarnomorskiej jest tam usytuowana na mocy porozumień zawartych między Ukrainą i Rosją po rozpadzie ZSRR.

12.09
Politycy PiS, po raz kolejny, udają się na Ukrainę. Wiceprezes Adam Lipiński oraz europosłowie Tomasz Poręba i Ryszard Czarnecki mają się spotkać m.in. z przedstawicielami Batkiwszczyny i Udaru, będą też na Majdanie - tutaj czytaj więcej.
"Byliśmy w czasie bardzo trudnym, teraz przyjeżdżamy w czasie łatwiejszym. Chcemy zapytać naszych partnerów, w jaki sposób Polska może im pomóc na forum międzynarodowym i u nas w kraju. Będziemy też z całą pewnością na Majdanie - powiedział Czarnecki.

11.50
W szpitalach MSW nadal przebywa 17 obywateli Ukrainy rannych w starciach, do których doszło w ostatnich miesiącach w tym kraju. Życiu żadnego z tych pacjentów nie zagraża niebezpieczeństwo; część z nich opuści szpitale w najbliższych dniach.
Z kolei rzeczniczka Urzędu Do Spraw Cudzoziemców Ewa Piechota poinformowała, że od początku roku do poniedziałku wnioski o status uchodźcy złożyło 45 obywateli Ukrainy; tuż przed ubiegłotygodniowymi zamieszkami tych wniosków było 24.

11.29
Około tysiąca osób pilnuje porządku na lotnisku Kijów-Boryspol. Chcą również w ten sposób uniemożliwić ucieczkę ludziom Janukowycza i wywiezienie majątków.

11.00
Ukraińcy obejrzeli już prywatną rezydencję Janukowycza w podkijowskiej miejscowości, ale to nie jedyna jego posiadłość. Teraz można zwiedzać inną - na Krymie.10.46
Ukraina potrzebuje 35 mld dolarów pomocy makrofinansowej na lata 2014-2015 - ocenia tamtejsze ministerstwo finansów i bank centralny. Władze w Kijowie zwróciły się do partnerów zagranicznych, szczególnie USA i Polski, o udzielenie kredytu w ciągu 1-2 tygodni.
- W ciągu ostatnich dwóch dni przeprowadziliśmy konsultacje i spotkania z ambasadorami UE, USA i innych państw oraz z organizacjami finansowymi o pilnym udzieleniu Ukrainie pomocy makrofinansowej - poinformował p.o. ministra finansów Ukrainy Jurij Kołobow.

Według niego Kijów proponuje przeprowadzenie dużej konferencji donatorów z udziałem UE, USA, Polski, a także MFW i innych organizacji finansowych. Byłaby ona poświęcona pomocy dla Ukrainy na modernizację, przeprowadzenie reform i realizację umowy stowarzyszeniowej z UE. Kołobow zwrócił się także do podmiotów aktywnych na rynku finansowym i do obywateli, by wszyscy zachowali spokój i zapewnili stabilną pracę instytucji finansowych.

10.05
"Janukowycz ukrył się w bunkrze klasztoru Patriarchatu Moskiewskiego w miejscowości Wołnowacha" - napisał na swoim profilu na Facebooku deputowany Batkiwszczyna, Ołeksandr Bryhynec. Wołnowacha położona jest ok. 60 km na południe od Doniecka.

Bryhynec utrzymuje, że na terytorium klasztoru znajduje się "trzypiętrowy bunkier podziemny, taki, jakie mieli Hitler, czy Himmler, w którym znajduje się wszystko niezbędne do życia". "Przypomnę, że wraz z Janukowyczem znajduje się tam kilkuset ochroniarzy i niektóre osoby z jego najbliższego otoczenia" - napisał deputowany.

9.56
Według ukraińskiego MSW, w niedzielę o godz. 22.50 czasu polskiego, Janukowycz próbował dostać się na lotnisko Belbek koło Sewastopola, ale tam nie dotarł. Następnie zatrzymał się w prywatnej rezydencji w okolicach Bałakławy.

Tam zebrał swoją ochronę i zapytał, kto pozostaje na Krymie, a kto będzie podróżował z nim dalej. Część funkcjonariuszy odpowiednika polskiego BOR zdecydowało się pozostać. Janukowycz przekazał im pismo, w którym zrezygnował z ochrony (zdjęcie poniżej).

- Z częścią ochrony, która pozostała przy nim, w towarzystwie (byłego szefa administracji prezydenckiej) Andrija Klujewa, Janukowycz trzema samochodami udał się w nieznanym kierunku, wyłączając wszystkie środki łączności - poinformował Awakow.9.33
"Informacja na dzisiejszy ranek: wszczęto śledztwo w sprawie masowych zabójstw cywili. Janukowycz wraz z szeregiem innych osób jest poszukiwany" - oświadczył p.o. ministra spraw wewnętrznych Arsen Awakow.

9.26
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy podało, że wysłano list gończy za byłym prezydentem Wiktorem Janukowyczem.

8.40
Krążą plotki, że Janukowycz jest na Krymie, a w Sewastopolu znajduje się baza rosyjskiej floty czarnomorskiej. Według portalu Liga.net widziano go w towarzystwie żołnierzy.
- Mam niepotwierdzone informacje, że prezydent został aresztowany na Krymie - napisał na Facebooku opozycyjny deputowany Wołodym Kurrenoj, którego cytuje gazeta.pl.

7.51
To był jeszcze niedawno samochód syna Wiktora Janukowycza. Teraz przeszedł na służbę na Majdanie - żartują Ukraińcy.7.40
Moskwa wezwała w niedzielę ambasadora Rosji w Kijowie Michaiła Zurabowa na konsultacje w sprawie "pogarszającej się sytuacji na Ukrainie" po odsunięciu od władzy Wiktora Janukowycza - poinformowało rosyjskie ministerstwo spraw zewnętrznych."Ze względu na pogarszającą się sytuację na Ukrainie i konieczność jej gruntownego przeanalizowania, została podjęta decyzja o wezwaniu do Moskwy na konsultacje rosyjskiego ambasadora na Ukrainie" - głosi komunikat MSZ Rosji

7.20
Rosja nie rezygnuje z mieszania się w sprawy ukraińskie. Szef dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział w niedzielnej rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, że ukraińska opozycja przejęła kontrolę w państwie. Kerry wyraził poparcie USA dla p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandra Turczynowa.
"Najważniejsze jest teraz, by dopilnować, aby zostały w pełni zrealizowane postanowienia porozumienia" opozycji z Wiktorem Janukowyczem - powiedział Ławrow, cytowany w komunikacie rosyjskiego MSZ.
To druga rozmowa szefów dyplomacji USA i Rosji na temat Ukrainy w ciągu ostatnich 24 godzin.
"Ukraińska opozycja, która odchodzi od litery porozumienie i de facto przejęła władzę w Kijowie, odmawia też złożenia broni i nadal stawia na przemoc" - dodał szef rosyjskiej dyplomacji.

7.12
Syryjczycy walczący ze swoim dyktatorem przesłali nietypowe pozdrowienia dla Ukraińców.


@EuromaidanPR

7.10
Wielka Brytania jest gotowa na udzielenie Ukrainie pomocy poprzez programy przygotowane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Unię Europejską - powiedział brytyjski minister finansów George Osborne. W jego ocenie wydaje się, że Ukraińcy zademonstrowali, iż chcą lepszej przyszłości dla swojego kraju i mocniejszych związków z Unią Europejską.

7.05
Maria, wnuczka byłego prokuratora generalnego Wiktora Pszonki, zapomniała wyłączyć lokalizatora swojego telefonu, i dzięki temu wiadomo, że ukrywa się w Wiedniu.

6.59
Na Majdanie panuje spokój. Pojawili się rodzice z dziećmi, którzy robią pamiątkowe zdjęcia. A kamienie? Oby już nie były potrzebne


@EuromaidanPR

6.55
Ukraina będzie budować stosunki z Rosją na zasadach dobrosąsiedzkich - oświadczył w niedzielę wieczorem p.o. prezydenta Ołeksandr Turczynow. Zapowiedział, że Ukraina powróci na drogę europejskiej integracji.
- Zdajemy sobie sprawę z wagi stosunków z Federacją Rosyjską. Jesteśmy gotowi do dialogu z władzami Rosji z myślą o budowaniu stosunków na nowej, sprawiedliwej, równoprawnej i dobrosąsiedzkiej podstawie- oświadczył Turczynow w wystąpieniu w telewizji "Rada". Dodał, że jego kraj chce utrzymywać stosunki z Rosją, która "uznaje i respektuje europejski wybór Ukrainy".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz