środa, 19 marca 2014

Kreml grozi Polsce: Niedługo w skład Rosji powróci Mołdawia,Finlandia i Polska

Rosja na "niebezpiecznej ścieżce". Trwa okupacja Krymu - RELACJA NA ŻYWO

Dodano: 19.03.2014 [07:19]


Innym krajom regionu także grozi rosyjska agresja, jeśli prezydent Rosji Władimir Putin uniknie poniesienia konsekwencji swych działań wobec Krymu – ostrzegła była sekretarz stanu USA Hillary Clinton. Podczas wczorajszego ataku na ukraińską jednostkę wojskową w Symferpolu Rosjanie zabili ukraińskiego żołnierza. Przedstawiciel MON Ukrainy potwierdził, że podczas szturmu na ukraińską jednostkę na Krymie zginął żołnierz. Drugi Ukrainiec został ranny.Rosja na "niebezpiecznej ścieżce". Trwa okupacja Krymu - RELACJA NA ŻYWO - niezalezna.pl
foto: twitter.com/MaschaTR


22:21
Ponad dwie godziny po wygaśnięciu ultimatum pełniącego obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandra Turczynowa wobec Rosji w stosunkach między tymi dwoma krajami nie widać żadnego zaostrzenia. Na linii Kijów-Moskwa w środę późnym wieczorem panuje cisza.

Rosjanie nie uwolnili najprawdopodobniej porwanego wcześniej tego dnia dowódcy ukraińskiej floty na Krymie, admirała Serhija Hajduka ani innych zakładników, przetrzymywanych - według władz w Kijowie - przez prorosyjską samoobronę półwyspu.

21:48
Na swoim profilu na Facebooku przedstawiciel Federacji Rosyjskiej w Radzie Europy Roman Kokoriew zapowiedział, że w skład jego kraju „powróci” niedługo Mołdawia, Ukraina, pozostałe republiki ZSRS, a także Finlandia i Polska.

„Następny krok – cała Mołdawia i cała Ukraina!!! Potem wszystkie pozostałe terytoria byłego ZSRS, Rosja znów koncentruje się i skupia, jak zawsze!” - napisał rosyjski urzędnik. Na komentarz jednej z użytkowniczek Facebooka, że może warto także przyłączyć Alaskę odpisał: „Odbuduje się duchowa i wojskowa siła Rusi w całej jej mocy, i Alaska powróci, i Bałtyk, i Polska i Finlandia, wszystko to przecież ruskie terytoria, część Rosji!.


20:49
Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow zwolnił ze stanowiska ambasadora w Polsce Markijana Malskiego. Wraz z nim zostali zwolnieni ukraińscy ambasadorowie w Danii i Szwecji. 

(fot. poland.mfa.gov.ua; na zdj. były już ambasador Ukrainy w Polsce z małżonką)

20:10
- Dzisiaj nie zgadzamy się na agresywną politykę Moskwy wobec Ukrainy (...)dzisiejsza pomoc dla Ukrainców - polskiego rządu i obywateli - inwestycją w polskie bezpieczeństwo - mówił w orędziu premier Donald Tusk.

19:55
W związku z sytuacją na Krymie niemiecki minister gospodarki Sigmar Gabriel wstrzymał kontrakt koncernu zbrojeniowego Rheinmetall AG na dostawę do Rosji centrum szkolenia bojowego dla rosyjskiej armii. Kontrakt opiewał na kwotę 120 mln euro.

- Niemiecki rząd uważa, że eksport centrum szkolenia bojowego do Rosji jest w obecnej sytuacji nie do zaakceptowania - poinformował wieczorem resort gospodarki w Berlinie.

19:28
Rosyjskie wojska rozpoczęły w środę ćwiczenia lotnicze na północnym zachodzie w regionie graniczącym z państwami bałtyckimi. W manewrach uczestniczy około 40 myśliwców i bombowców, które trenują m.in. ataki na cele naziemne i wsparcie dla wojsk lądowych.

Ćwiczenia prowadzone są głównie na północnym zachodzie Rosji na poligonach w okolicach Petersburga i Tweru. W ćwiczeniach uczestniczą bombowce Su-34 i Su-24, które w powietrzu są eskortowane przez myśliwce przechwytujące Su-27Zdaniem rosyjskich wojskowych, na których powołuje się agencja Interfax, jednostki trenują m.in. bombardowania celów imitujących wrogie konwoje lądowe. Dodatkowo ćwiczone są akcje wsparcia powietrznego dla sił lądowych.

Rosyjskie lotnictwo trenuje również scenariusz walk powietrznych z jednostkami nieprzyjaciela, imitowanymi przez myśliwce przechwytujące MiG 31. Jednostki korzystają z lotnisk w autonomicznej republice Karelii, która graniczy z Finlandią i należy do Rosji.

W manewrach uczestniczą także oddziały wojsk obrony przeciwlotniczej i siły do walki radioelektronicznej. Ćwiczenia mają być zakończone pod koniec marca - zapowiedział rzecznik Zachodniego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej.

19:14
Ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony nakazała wzmocnienie ochrony obiektów jądrowych, by zminimalizować ryzyko aktów terrorystycznych i dywersji. Sekretarz Rady Andrij Parubij poinformował, że wzmocniona zostanie ochrona granic.
- Rada poleciła wzmożenie kontroli granicznych pod kątem wwozu broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych - przekazał Parubij.

19.10
Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy poleciła rządowi opracowanie planuwycofania wojsk tego kraju z okupowanego przez Rosjan Krymu oraz ewakuacji obywateli, którzy nie chcą pozostać na półwyspie.

Sekretarz Rady Andrij Parubij oświadczył, że ukraińskie jednostki wojskowe z Krymu powinny być tymczasowo rozmieszczone na kontynentalnej części Ukrainy.
Parubij poinformował, że Kijów będzie domagał się także wyprowadzenia z Krymu wojsk rosyjskich i zaproponuje Organizacji Narodów Zjednoczonych ogłoszenie półwyspu strefą zdemilitaryzowaną.

19:00
Ukraina stawia swe siły zbrojne w stan pełnej gotowości bojowej i zaprasza swych sojuszników do wspólnych ćwiczeń wojskowych - oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Parubij.

- Przygotowaliśmy zaproszenie do wspólnych manewrów ukraińskiej armii z armiami naszych sojuszników, którzy są gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy - powiedział po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa.
Manerwy te miałyby się odbyć na terytorium Ukrainy.

18:54
„Dzień dobry! Wróciłam. We wszystkich znaczeniach tego słowa. Dziękuję wszystkim kto wspierał i walczył, oraz współczuję tym kto nie oczekiwał :)” – napisała Tymoszenko na Twitterze.


18:37
Ukraina opuszcza Wspólnotę Niepodległych Państw

18:27
Rada Bezpieczeństwa Ukrainy poleciła MSZ wprowadzenie reżimu wizowego z Federacją Rosyjską.
- Ukraina zamierza zrezygnować z udziału w poradzieckiej Wspólnocie Niepodległych Państw (WNP) - oznajmił sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Andrij Parubij.
- Postanowiono "rozpocząć proces wyjścia z WNP. Podjęto decyzję nie tylko o zakończeniu przewodniczenia (przez Ukrainę) w WNP, ale i o rozpoczęciu procesu wyjścia z WNP - dodał Parubij po spotkaniu rady.

17:50
Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow dał Rosjanom trzy godziny na uwolnienie zakładników przetrzymywanych na okupowanym przez Rosję Krymie. Termin ultimatum upływa o godzinie 20.00 czasu polskiego. Wśród nich jest dowódca ukraińskiej marynarki wojennej admirał Serhij Hajduk.

- Jeśli do godziny 21.00 (20.00 czasu polskiego - przyp. red.) nie zakończą się prowokacje wobec ukraińskich wojskowych, a admirał Hajduk oraz pozostali zakładnicy nie zostaną uwolnieni, władze (Ukrainy) podejmą odpowiednie działania, w tym o charakterze technologicznym - głosi oświadczenie Turczynowa.

17:36
Rząd Niemiec potępił uznanie przez Rosję secesji Krymu oraz traktat o przyjęciu półwyspu wraz z Sewastopolem do Federacji Rosyjskiej - oświadczył rzecznik rządu Steffen Seibert. Berlin sprzeciwił się porównywaniu aneksji Krymu do zjednoczenia Niemiec.

- Ten krok, tak jak poprzedzająca go rosyjska interwencja wojskowa na Krymie, jest niezgodny z prawemmiędzynarodowym. Chodzi o jednostronne, unilateralne nowe wyznaczenie granicy, a tym samym o poważne wykroczenie przeciwko nienaruszalności terytorialnej Ukrainy. To oczywiste, że rząd niemiecki nie uzna decyzji podjętych przez Federację Rosyjską. Rosja wkroczyła na drogę międzynarodowej izolacji. Jest to droga niebezpieczna, stanowiąca wielkie niebezpieczeństwo dla współżycia państw w Europie - zaznaczył rzecznik kanclerz Angeli Merkel.

16:20
Na godzinę 20.00 zapowiedziano wystąpienie Donalda Tuska. Na antenie TVP premier wygłosi oświadczenie w sprawie sytuacji na Ukrainie.

16:09
- MSW Ukrainy nie wycofuje na razie swego personelu z okupowanego przez Rosję Krymu. Decyzje w tej sprawie podejmie Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony – oświadczył w środę szef resortu spraw wewnętrznych Arsen Awakow.

- Stanowisko będzie znane po posiedzeniu RBNiO – powiedział dziennikarzom Awakow.

15:40
Ukraiński rząd zatwierdził plan ewakuacji swoich obywateli z zajętego przez Rosję Krymu – poinformował w środę Ostap Semerak, minister bez teki w gabinecie premiera Arsenija Jaceniuka. Opracowano także plany rozmieszczenia uchodźców.

- Plan przewiduje zlecenie wszystkim organom centralnej władzy wykonawczej przygotowania zadań, które dziś przed nami stoją – oświadczył Semerak, nie ujawniając szczegółów.

15:20
Do rosyjskiego Biełgorodu, przy granicy z Ukrainą, przybyła grupa ukraińskich wojskowych, która skontroluje przygraniczny obszar w obwodach biełgorodzkim i kurskim pod kątem "niezgłoszonej działalności wojskowej" - poinformowała agencja RIA-Nowosti.

15:02
Coraz bardziej dramatyczne informację o sytuacji Ukraińców pozostających na Krymie. Ukraińskie media donoszą, że rodzina, która próbowała wydostać się z Krymu - zaginęła. Ich telefony nie odpowiadają.

Samochody ludzi, którzy chcą wyjechać z Krymu są zatrzymywane i muszą wracać z powrotem na półwysep - piszę Hromadskie TV.

14:41
Zgodnie z zapowiedzią Komisja Europejska zaproponowała udostępnienie Ukrainie dodatkowego miliarda euro wsparcia na stabilizację pogarszającej się sytuacji finansowej - poinformował komisarz ds. gospodarczych i monetarnych Olli Rehn.

Według komisarza już w najbliższych tygodniach Ukraina może otrzymać pierwszą ratę wsparcia w wysokości 600 mln euro, gdy tylko kraj ten podpisze finalizowaną obecnie umowę kredytową zMiędzynarodowym Funduszem Walutowym.

14:26
Ukraina odmówiła dalszego przewodniczenia Wspólnocie Niepodległych Państw, której pracami kieruje w tym roku. Kijów rozpatruje celowość dalszej współpracy w ramach tej struktury - oświadczył w środę rzecznik ukraińskiego MSW Jewhen Perebyjnis.

14.05
Rosja oskarżyła państwa zachodnie o pogwałcenie zobowiązań do respektowania suwerenności Ukrainy i jej politycznej niezawisłości, o czym traktowała umowa z r. 1994, czyli Memorandum Budapeszteńskie. Wg Moskwy Zachód sprzyjał "zamachowi stanu" na Ukrainie. (CZYTAJ WIĘCEJ)

13.43
Dziennikarze ustalili, że Wiktor Janukowycz ukrywa się na terenie ściśle chronionego kompleksu "Ogród Maiendorf" pod Moskwą. 



13.36
Władze zajętego przez Rosję Krymu nie wpuściły na półwysep wicepremiera Ukrainy Witalija Jaremy i ministra obrony Ihora Teniucha, którzy chcieli tam negocjować z Rosjanami wstrzymanie użycia broni - poinformowała minister polityki socjalnej Ludmyła Denysowa.
- Teniucha i Jaremy nie wpuszczono na Krym, dlatego też zaraz odbędzie się pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, na którym będzie rozwiązywany ten problem - powiedziała dziennikarzom ukraińska minister.

13.21
Rosyjscy okupanci kontrolują ukraińskie siły.



13.16
Stany Zjednoczone szykują nowe sankcje wobec Rosji. Podobne plany ma Japonia.

13.05
Media: to samozwańcze władze Krymu zatrzymały dowódcę ukraińskiej marynarki wojennej admirała Serhija Hajduka.

12.50
Dowódca ukraińskiej marynarki wojennej w Sewastopolu został porwany.



12.05
Kiedy nad sztabem wywieszono rosyjskie flagi, część ukraińskich oficerów opuściła jednostkę.



11.40
Analitycy wojskowi uważają, że możliwe są takie ruchy Rosji w odniesieniu do Mołdawii, ale raczej nie wobec Litwy czy Łotwy, które są członkami NATO, bo "operacje takie wymagałyby użycia znacznie większych sił oraz byłyby testem dla artykułu 5 NATO (...) to zaś chyba większe ryzyko niż to, które skłonne jest podjąć Putin" - czytamy w "Washington Post".

11.30
Żołnierze ukraińscy pod ostrzałem - piszą internauci.



11.28
Po UE, USA, Kanadzie i Japonii także Australia wprowadziła sankcje wobec Rosji po zajęciu przez nią ukraińskiego Krymu. Rząd w Canberrze ogłosił w środę, że zamraża konta i zakazuje wjazdu 12 rosyjskim urzędnikom.

- Prawo międzynarodowe nie pozwala na grabież terytorium innego państwa na podstawie referendum, którego nie można ocenić ani jako wolne, ani jako uczciwe - zaznaczyła minister spraw zagranicznych Julie Bishop, przemawiając w parlamencie. Nie podała nazwisk osób objętych restrykcjami.

11.09
Okolice siedziby dowódców ukraińskiej marynarki wojennej. Wciąż przybywa rosyjskich żołnierzy.



11.04
Ukraińscy dowódcy opuszczają siedzibę. To reakcja na granaty dymne.



11.01
Amerykański niszczyciel USS Truxtun rozpoczął na Morzu Czarnym jednodniowe ćwiczenia z udziałem okrętów sprzymierzonych państw, Bułgarii i Rumunii - poinformował przedstawiciel dowództwa sił morskich USA w Europie.

Jest wiele powodów, dla których prowadzone są ćwiczenia z sojusznikami. Dają nam one możliwość zapewnienia naszych sojuszników z NATO, że ich wspieramy - powiedział Shawn Eklund, rzecznik amerykańskich sił morskich w Europie.

Według Marynarki Wojennej USA ćwiczenia są rutynowe i były zaplanowane jeszcze przed kryzysem na Ukrainie.

11.00
Premier Krymu Siergiej Aksjonow powiedział, że ukraińscy ministrowie nie zostaną wpuszczeni na półwysep - poinformowała agencja Interfax.

Na Krym mieli polecieć wicepremier Ukrainy Witalij Jarema i minister obrony tego kraju Ihor Teniuch.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk polecił im udać się natychmiast na Krym, by uniknąć rozlewu krwi w konflikcie między ukraińskimi wojskowymi a tzw. rosyjską samoobroną Krymu.

Na Krymie nikt na nich nie czeka. Na Krym nikt ich nie wpuści i natychmiast odprawi - powiedział Aksjonow.

10.46
Wojska rosyjskie rozpoczęły ćwiczenia lotnicze na dużą skalę w zachodnich regionach Rosji - poinformowała agencja Interfax. Jak sprecyzowano, ćwiczenia prowadzone są głównie na północnym zachodzie Rosji, nie przy granicy z Ukrainą.

10.37
Według kolegi oficera zabitego wczoraj w Symferopolu, zastrzelony osierocił małe dziecko i pozostawił żonę w 5 miesiącu ciąży.

10.04
W jednostce wojskowej w Jewpatorii grupa napastników zdjęła wszystkie symbole ukraińskiej i zawiesili flagę Rosji.

10.00
Siły ukraińskie nie wycofają się z Krymu mimo podpisania przez rosyjskiego prezydenta Władimira Putina traktatu przyłączającego ten półwysep do Rosji - oświadczył minister obrony Ukrainy Ihor Teniuch.

9.50
Mołdawski prezydent Nicolae Timofti ostrzegł Rosję przed działaniami ukierunkowanymi na aneksję Naddniestrza, separatystycznego regionu, który od lat usiłuje odłączyć się od Mołdawii - pisze "Financial Times" w środę, dzień po anektowaniu Krymu przez Rosję.

Unijni dyplomaci obawiają się, że aneksja należącego do Ukrainy Półwyspu Krymskiego może stworzyć niebezpieczny precedens dla innych zdominowanych przez ludność rosyjskojęzyczną regionów w byłych republikach ZSRR - przypomina brytyjski dziennik.

9.20
"Baza w Symferopolu oblegana przez rosyjską armię".



9.11
W szturmie rosyjskiej samoobrony Krymu na siedzibę dowództwa Marynarki Wojennej Ukrainy w Sewastopolu uczestniczą także kobiety – poinformował przedstawiciel Ministerstwa Obrony Ukrainy Władysław Selezniow.

Atakujący sztab ludzie przewrócili parkan i weszli na teren jednostki. - Oficerowie powstrzymują tę masę, by nie rozlała się po terytorium sztabu, ale jasne, że ukraińscy oficerowie nie użyją siły przeciwko kobietom – powiedział Selezniow gazecie internetowej „Ukrainska Prawda”.
 
9.09
Prawie tysiąc osób opuściło w ciągu ostatniego miesiąca okupowany przez Rosję Krym – doniosła dziś ukazująca się w Kijowie gazeta „Siegodnia”. Ludzie, którzy uciekają z półwyspu, udają się m.in. na zachodnią Ukrainę.

Mieszkańcy Krymu opuszczają swe domy w obawie o bezpieczeństwo. Ci, którzy zostają, boją się, że jeśli wyjadą, ich mieszkania i domy zostaną znacjonalizowane przez samozwańcze władze Autonomii, która w poniedziałek ogłosiła niepodległość, a już we wtorek została przyjęta do Federacji Rosyjskiej.

8.47
Samoloty z Symferepolu na Krymie latają tylko do Moskwy.



8.25
Siły samoobrony Krymu zaatakowały ukraińską siedzibę marynarki wojennej w Sewastopolu - podała Nataliya Vasilyeva, korespondent Associated Press.

8.08
Zdjęcie z jednego z okręgów wyborczych. Większość głosowała za przyłączeniem do Ukrainy.



7.50
Niemieckie media bardzo krytycznie oceniły wtorkowe orędzie prezydenta Rosji Władimira Putina, w którym uzasadniał decyzję o przyłączeniu Krymu do Federacji Rosyjskiej. Komentatorzy zwracają uwagę na konfrontacyjny ton przemówienia i domagają się sankcji.

Rosja Putina nie chce być przyjaznym partnerem Zachodu, lecz chce, by traktowano ją z respektem, jako mocarstwo, a w razie konieczności, by się jej bano - powiedział komentator pierwszego programu telewizji publicznej ARD.

7.40
Krym. Uzbrojony rosyjski najeźdźca ogląda nieuzbrojonego ukraińskiego żołnierza bawiącego się z dzieckiem.


(fot. twitter.com/sashkiin)

7.30
Przyłączenie Krymu do Rosji jest "sprzeczne z prawem międzynarodowym" - oświadczył przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Didier Burkhalter.

- Minister spraw zagranicznych Szwajcarii i przewodniczący OBWE Didier Burkhalter uważa, że najnowsze kroki podjęte we wtorek przez Rosję w sprawie statusu Krymu stanowią naruszenie fundamentalnych zobowiązań OBWE i są niezgodne z prawem międzynarodowym - głosi komunikat opublikowany w nocy z wtorku na środę. Szwajcaria w tym roku przewodniczy pracom OBWE.

7.10
W czasie konferencji organizowanej przez Izbę Handlową w Montrealu Clinton oceniła, że zgodnie z "logiką Putina" mieszkańcy Krymu, przyłączonego we wtorek do Rosji, są "narodowości rosyjskiej, rosyjskojęzyczni i zawsze byli związani z Rosją".
 
Takie rozumowanie "może zostać przeniesione nie tylko na inne części Ukrainy, ale też na Estonię, Litwę i Łotwę czy Naddniestrze" - ostrzegła, dodając, że "w wielu miejscach znaleźć można Rosjan i rosyjskojęzycznych". Clinton, która szefową dyplomacji USA była w latach 2009-2013, oceniła ostatnie wydarzenia jako "wojnę wartości" i oświadczyła, że Putin "próbuje na nowo wytyczać granice Europy po II wojnie światowej".

22.30
Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen potępił we wtorek Rosję za działania zmierzające do aneksji Krymu. Jak ocenił, Rosja wkroczyła na "niebezpieczną ścieżkę".

Szef NATO potępił w wydanym oświadczeniu prezydenta Rosji Władimira Putina za podpisanie traktatu o przyjęciu Krymu do Federacji Rosyjskiej. Jak zaznaczył, "Rosja zlekceważyła wszelkie apele o wycofanie się w granice międzynarodowego prawa (...)" i "w dalszym ciągu dopuszcza się naruszania ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej, rażąco łamiąc swoje międzynarodowe zobowiązania".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz