niedziela, 23 marca 2014

Rosjanie wdzierają się do ukraińskich baz na Krymie i przejmują okręty


Rosjanie wdzierają się do ukraińskich baz na Krymie i przejmują okręty- RELACJA NA ŻYWO - niezalezna.pl
foto: mil.gov.ua
Dwie bazy wojskowe – w Belbeku i Nowofedoriwce – oraz okręt „Sławutycz” straciły w sobotę siły zbrojne Ukrainy na okupowanym przez Rosjan Krymie. Podczas dokonanej przez żołnierzy rosyjskich i rosyjskiej samoobrony szturmu na Belbek ranne zostały dwie osoby, a dowódca bazy, który wielokrotnie stawiał opór Rosjanom został wywieziony w nieznane miejsce.

10:15
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) aresztowała czterech "rosyjskich terrorystów". Mężczyźni byli uzbrojeni w karabiny AKS-762 i pistolety. Z ustaleń SBU wynika, że grupa planowała przeprowadzenie zbrojnego ataku na jednostkę wojskową stacjonującą w regionie Odessy. Poza tym zatrzymani terroryści chcieli zaangażować ok 100 osób z przeszkoleniem wojskowym w celu prowadzenia akcji destabilizacji i podsycania nastrojów separatystycznych w regionie.

9:30
Na Majdanie Niepodległości w Kijowie o godz. 11 czasu polskiego rozpocznie się manifestacja na rzecz jedności kraju.

1:20
- Ukraińska służba graniczna w trybie jednostronnym zamknęła wjazd z Republiki Krymu na terytorium Ukrainy - poinformowała agencja RIA-Nowosti, powołując się na urząd stałego przedstawiciela prezydenta Rosji w Krymskim Okręgu Federalnym (KOF).

0:30
Rosyjscy żołnierze wdarli się w sobotę do ukraińskiej bazy lotniczej w Belbeku na Krymie. Wjechali w bramę jednostki pojazdem opancerzonym. Takie same pojazdy rozbiły mury bazy. Szturmowi przyglądali się mieszkańcy okolicznych bloków. Mieszkają w nich po sąsiedzku rodziny żołnierzy ukraińskich i rodziny wojskowych stacjonującej na Krymie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Rosjanie wywieźli bazy w Belbeku jej dowódcę, pułkownika Julija Mamczura. Nie wiadomo co się z nim dzieje. Mamczur, szef Sewastopolskiej Brygady Lotnictwa Taktycznego, jest jednym z najbardziej znanych żołnierzy ukraińsko-rosyjskiej konfrontacji na Krymie.  Kiedy Rosjanie pod koniec lutego zajęli lotnisko w Belbeku, zwołał podwładnych i z ukraińską flagą oraz sztandarem brygady po prostu do nich poszedł. Lotnicy Mamczura maszerowali bez broni, śpiewając hymn państwowy. Rosyjska ochrona lotniska na ich widok oddała strzały ostrzegawcze.

0:20
Ukraina nie kontroluje już bazy swojej brygady lotniczej w Nowofedoriwce na zachodzie Krymu. Zajęły ją siły prorosyjskiej samoobrony, które ruszyły na jednostkę, prowadząc przed sobąkobiety. Ukraińscy żołnierze nie otworzyli ognia. Odśpiewali hymn i opuścili bazę.

0:05
W sobotę wieczorem z Sewastopola nadeszła wiadomość o opanowaniu przez Rosjan ukraińskiego okrętu „Sławutycz”. Podobnie jak zajęty dzień wcześniej „Ternopil”, był on od końca lutego blokowany w zatoce sewastopolskiej przez rosyjskie holowniki. Są one na tyle silne, że jakakolwiek próba odbicia ukraińskich jednostek od wybrzeża zakończyłaby się ich ponownym przyparciem do muru. W sobotę, po szturmie krymskiej samoobrony na „Sławutycz”, jego marynarze zeszli z pokładu.

Ukraińcy bronią się jeszcze na akwenie Donuzław, choć Rosjanom udało się tam przejąć korwetę „Winnica”. Donuzławu strzeże okręt desantowy „Kostiantyn Olszański” i trałowiec „Czerkasy”. Jednostki te nie mogą jednak wyjść na otwarte wody, gdyż w wąskim przesmyku wiodącym z akwenu na Morze Czarne Rosjanie zatopili stary krążownik „Oczakow”.

Strzały, granaty hukowe i opancerzony pojazd przebijający się przez mur. Tak działają Rosjanie

Dodano: 22.03.2014 [19:09]
​Strzały, granaty hukowe i opancerzony pojazd przebijający się przez mur. Tak działają Rosjanie - niezalezna.pl
foto: twitter.com/JustHovensGreve
Rosyjscy żołnierze wdarli się dziś do ukraińskiej bazy lotniczej w Belbeku na Krymie. Reporter agencji Reutera poinformował, że pojazdy opancerzone przebiły się przez mur otaczający bazę. Słychać było strzały i wybuchy granatów hukowych.
 

Dowódca bazy płk Julij Mamczur powiedział, że Rosjanie zabierają go na rozmowy. Zapytany, czy wróci bezpiecznie, powiedział: "zobaczymy". Poinformował, że podczas szturmu jeden Ukrainiec został ranny i że ukraińscy żołnierze składają broń w magazynie.

Po aneksji Krymu przez Rosję baza w Belbeku była jednym z ostatnich na Krymie kontrolowanych dotąd przez Ukraińców obiektów wojskowych. W sobotę, jak informował zastępca dowódcy bazy Ołeh Podwałow,siły rosyjskie otoczyły ten obiekt i nakazały żołnierzom ukraińskim poddanie się w ciągu godziny, ostrzegając, że w przeciwnym razie rozpocznie się szturm.

Jeszce w piątek resort obrony Ukrainy podkreślał, że bazy na Krymie są formalnie pod kontrolą ukraińską, ale - jak wskazuje Reuters - większość z nich zajęli już żołnierze rosyjscy.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony zapewniło również, że 54 z 67 jednostek ukraińskiej Marynarki Wojennej stacjonujących na Krymie przeszło pod dowództwo rosyjskich sił morskich, wśród nich osiem okrętów wojennych i jeden okręt podwodny.
KOMENTARZE:
No, nie oddawajcie im jednostek pływających, bo się przecież wzbogacają!
Tak samo bazy powinniście zniszczyć !!
Ukraińcy bez oporu oddali Krym... szok! Oni by chcieli, by ktoś ich bronił, gdy sami nie mają zamiaru tego czynić?
Od dłuższego czasu zastanawiam się nad strategią czy nawet logiką władz ukraińskich. Wręcz mnie ogarnia zdumienie. Po bohaterstwie obrońców Majdanu spodziewałem się choćby jakiegoś oporu. Dużo krzyczą, wręcz się odgrażają Rosjanom i na tym koniec. Rosjanie, praktycznie bez walki biorą co chcą. Nie napotykają, absolutnie żadnego oporu. Korweta ukraińska zostaje zdobyta przez 15-20 osobową grupę rosyjską z holownika. Żołnierze ukraińscy stacjonujący na Krymie, są pozostawieni sami sobie, grozi im niebezpieczeństwo a Kliczko sobie jeździ, przyjmuje zaproszenia na konwencję partyjną w innym państwie. Mało tego, na Ukrainie 30% ludności to Ukraińcy. Ich również pozostawiono. Coś niesamowitego.
Nie jestem strategiem wojennym, ale nie mogę zrozumieć, dlaczego w porę na Krym nie skierowano zaraz po Majdanie, nawet niezbyt wielkich sił, które być może by wystarczyły. Dlaczego nie zabezpieczono w porę ważniejszych punktów. Z tego co się orientuję, na Krymie oprócz floty nie stacjonowała jakaś wielka amia rosyjska. Nieliczne wprawdzie, ale słyszałem takie opinie ze strony wojskowych. Z pewnością taką sytuację można było przewidzieć.
Władze ukraińskie prowadzą politykę nie prowokowania Rosji, pewnie nie będą prowokowały nawet, gdy Rosjanie podejdą pod Kijów. Na Krymie, nawet nie był im potrzebny pretekst.
Wydaję mi się, że zarówno po prezydenta Turczynow czy premier Jaceniuk są politykami bardzo miękkimi, kompletnie nie nadającymi się do pełnienia władzy w tak gorącym okresie. Czyżby by liczyli na Zachód.
Niezła ustawka z tą wojną rusko ukraińską - za godzinę szturmujemy waszą jednostkę , halo , nie zapomnijcie złożyć broń w magazynach żeby nikomu nie stała się krzywda !
Odpowiedź : Przyjąłem , zrozumiano !
To wojsko ukraińskie to jakiś żart, bazy nie okopane, nie strzeżone, żołnierze bez broni, statki zajmowane bo wybuchły dwa granaty hukowe, co to jest i my z nimi trzymamy. Ludzie opamiętajcie się wkrótce czeka nas tragedia wojenna już nie Krym ale cała Ukraina jest stracona postawa wojska ukraińskiego tylko rozochoci KGBiaków i za kilka tygodni będziemy mieli morderców z Czeczeni w okolicach Przemyśla. Należy natychmiast postawić całe państwo na nogi dokonać przeglądu wojsk i bezwzględnie tępić w tym poprzez eliminację ruską agenturę w Polsce. Ten sukces na Krymie KGB-iacy zawdzięczają bez wątpienia swojej agenturze i niezdecydowaniu rewolucjonistów w Kijowie.
Nie dziwię się, że Rosja wciąż brnie dalej w konflikt ukraiński. Nasi wschodni sąsiedzi są strasznie zdesperowani, by Ukraina nie dostała się do strefy wpływów Unii Europejskiej. Ukraina to strategiczny region, swoisty bufor między NATO a Rosją. Przecież jeśli Ukraina dołączyłaby do UE, z czasem zostałyby tam postawione tarcze antyrakietowe- tuż pod nosem Moskwy. Dlatego Rosja usilnie dąży do przeszkodzenia Ukrainie w dołączeniu do UE. Dziś jedynymi supermocarstwami są USA, Rosja i Chiny. NATO chcąc zniwelować potęgę Rosji, coraz bardziej otacza ją swoimi bazami. W mediach konsekwentnie nikt o tym nie mówi. Polecam dokładną analizę sytuacji dotyczącej konfliktu na Ukrainie tutaj:
http://independenttrader.pl/198,ukraina_-_kto_jest_agresorem_rosja_czy_nato.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz