poniedziałek, 28 listopada 2016

Takich rozmów nigdy wcześniej nie było. „To mają być relacje oparte na wzajemności”


Dodano: 28.11.2016 [19:03]
Takich rozmów nigdy wcześniej nie było. „To mają być relacje oparte na wzajemności” - niezalezna.pl
foto: P. Tracz/KPRM
- Bez względu na to, czy jest, czy nie jest w Unii Europejskiej, Wielka Brytania pozostaje partnerem strategicznym Polski. Mamy wiele wspólnych tematów, jeśli chodzi o gospodarkę i obronność. (...) Ustaliliśmy wspólnie plany na przyszłość. Podjęliśmy wspólne zobowiązania. Te rozmowy będą kontynuowane w tym formacie. W 2017 roku konsultacje odbędą się w Warszawie - stwierdziła premier Beata Szydło w Londynie, na wspólnej konferencji z szefową brytyjskiego rządu Theresą May.

Polska premier oraz ministrowie jej gabinetu goszczą dziś w Londynie na - pierwszych w historii - polsko-brytyjskich konsultacjach międzyrządowych. Szefowe rządów rozmawiały m.in. o współpracy dwustronnej, bezpieczeństwie międzynarodowym oraz sytuacji Polaków w Zjednoczonym Królestwie. Taka formuła była dotąd rzadko stosowaną przez stronę brytyjską, dotychczas realizowano ją jedynie w kontaktach z Francją.

Jeszcze przed wylotem do Londynu premier Beata Szydło mówiła:

Otwieramy nowy rozdział we współpracy z Wielką Brytanią.

Na wspólnej konferencji prasowej szefowa polskiego rządu stwierdziła:

Pytanie dotyczące Brexitu jest nieco daleko idące. Brexit będzie na pewno interesującym doświadczeniem dla krajów UE, ale to przed nami. Będziemy [o tym] rozmawiali, gdy Wielka Brytania zrobi pierwszy krok. (...) Dziś możemy rozmawiać o Brexicie jako o fakcie, który miał miejsce w wyniku referendum. Dla nas niezwykle istotne będzie, jakie będą gwarancje dla obywateli Polski w Wielkiej Brytanii. To mają być relacje oparte na wzajemności, jeśli chodzi o obywateli Wielkiej Brytanii w UE.
W czerwcu br. Brytyjczycy w ogólnokrajowym referendum zadecydowali, że ich kraj powinien opuścić Unię Europejską. Po tej decyzji do dymisji podał się premier David Cameron. Do Brexitu ma dojść w ciągu najbliższych kilku lat (mówi się o 2018 lub 2019 roku).

Czytaj więcej: Wielka Brytania opuści UE. Z czym będą musieli zmierzyć się mieszkający tam Polacy?


Premier @BeataSzydlo po  jest dla nas partnerem strategicznym i w kolejnych miesiącach będziemy pogłębiać nasze relacje


Premier @BeataSzydlo o : Dziękujemy także za pomoc i wsparcie rządu w przypadkach aktów przemocy wobec Polaków w .

Beata Szydło nie szczędziła życzliwych słów wobec brytyjskiej premier.


Chcę podziękować za symboliczne dwa gesty, które Theresa May wykonała. Dziękuję, że mogliśmy wspólnie złożyć kwiaty pod pomnikiem polskich lotników. Dziękuję też, że mogliśmy porozmawiać z weteranami. Bezprecedensowe jest dla mnie zaproszenie liderów Polonii, to jest dla mnie niezwykle istotne. Dziękuje za to, za docenienie Polski i Polaków. Dziękuję za pomoc i wsparcie jakie uzyskali nasi obywatele Wielkiej Brytanii
- powiedziała. 


Przed rozmowami Beata Szydło wraz z szefową brytyjskiego rządu złożyła kwiaty pod Pomnikiem Lotników Polskich w Northolt, upamiętniając heroizm żołnierzy z Dywizjonu 303, jednej z najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej. Podczas bitwy o Anglię polscy piloci zestrzelili 110 niemieckich samolotów – najwięcej spośród dywizjonów myśliwskich biorących udział w walkach. Co roku we wrześniu pomnik w Notholt jest jednym z głównych miejsc obchodów kolejnych rocznic bitwy o Anglię.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz